We gaan gebukt onder routine, de dagen worden korter, de kerstvakantie nadert, tegelijk de meest stresserende van het jaar… Kortom, voor velen is november synoniem van stress. Hoe kunt u weer tot rust komen?

Stress: niet altijd negatief

Als we het over stress hebben, denken we vaak alleen aan negatieve stress.Er bestaat ook positieve stress,maar aangezien die prettig aanvoelt, beschouwen we hem meestal niet als een probleem, dat spreekt vanzelf. Maar of het nu gaat om positieve of om negatieve stress,het is gewoon een signaal dat we ons moeten aanpassen aan een veranderende situatie. Stress is dus op zich niet schadelijk, alleen als hij ons verlamt en ons verhindert om iets te doen aan de uitlokkende stressor, of als hij zich opstapelt en we geen stressvrijemomenten meer hebben in ons leven.
Het is dan ook zinloos om stress te proberen bannen, want het is een normale reactie op de gebeurtenissen in ons leven. Bovendien zal dat meestal ook niet werken, want als we beginnen te stressen,zijn daar goede redenen voor, en als we de oorzaken niet wegnemen, zal de stress niet zomaar vanzelf verdwijnen. Het is veel interessanter om te proberen onze stress los te laten, d.w.z. er ons gedrag niet door te laten bepalen.
 

Eerst de oorzaken opsporen, dan ontstressen

De eerste manier om onze stress los te laten, is hem te analyseren. Er is niets erger dan stress en angst te voelen zonder er iets aan te kunnen doen. Elke vorm van stress heeft echter zijn eigen oorzaak. Soms kunnen we daarop inwerken: als ik altijd te laat kom op het werk en dit me stress bezorgt, kan ik bijvoorbeeld een kwartiertje vroeger opstaan. Andere oorzaken van stress zijn dan weer compleet onafhankelijk van onze wil, vooral als ze samenhangen met omgevingsfactoren (lawaai, files, …). Als we er echt geen greep op hebben, is het verstandiger om er gewoon mee te leren omgaan. U staat vaak in de file? Bekijk het positief en beschouw het als een moment voor uzelf. Profiteer ervan om een lijst op te maken van leuke dingen die u de komende weken wilt ondernemen. Uw buur maakt te veel lawaai? Doe dan ademhalingsoefeningen om weer tot rust te komen, zodat u alleen nog zijn lawaai moet verduren en niet nog eens een pak ergernis erbovenop.

 

Een nieuwe manier van antistressdenken

We kunnen onze gedachten en emoties niet onder controle krijgen, maar zodra ze er zijn, zijn we niet verplicht om ons erdoor te laten overrompelen. Leer ze gewoon waarnemen en vervolgens uw negatieve of angstwekkende gedachten te laten “wegdrijven”. Dat vermindert uw stress,waardoor u zich volop kunt concentreren op waar u mee bezig bent en op die manier doeltreffender kunt werken. U vindt op e-gezondheid een meditatieoefening in volle bewustzijn, om negatieve gedachten te laten “overwaaien”. Op die manier kunt u het leven leiden dat u wilt, niet zonder, maar ondanks uw stress!
 
Artikel gepubliceerd door op 14/11/2011 - 15:08
Bronnen: Laurent Bertrel: "Coachez votre stress" (“Leren omgaan met uw stress”), uitg. Dangles, 2005
Bron:  e-Gezondheid.be